باشگاه کوه نوردی و دوچرخه کوهستان گرشا در سال ۱۴۰۰ به همت گروهی از کوه نوردان شهرستان سبزوار و در قالب گروه کوهنوردی تاسیس گردیده . این باشگاه فعالیت های خود را زیر نظر فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران و نیز هیات کوهنوردی استان خراسان رضوی به منظور توسعه و ارتقای ورزش کوهنوردی و دوچرخه سواری به شکل همگانی و بالا بردن سطح علمی کوهنوردان آغاز نمود. این گروه در شهریور ماه ۱۴۰۰ مجوز فعالیت خود را در قالب باشگاه از وزارت ورزش و جوانان دریافت نمود . از ابتدای تشکیل باشگاه گرشا تا کنون بیش از ۳۰۰ نفر به جمع گرشایی ها پیوسته اند که در حدود ۵۰ نفر از افراد را بانوان تشکیل می دهند.
باشگاه کوه نوردی و دوچرخه گرشا فعالیت های خود را زیر نظر مجمع و هیات مدیره باشگاه پیگیری می نماید.

مهم ترین فعالیت های این باشگاه را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

• کوه پیمایی: صعود قله های داخل ایران، پیمایش خط الراس های مهم کشور از جمله پیمایش خط الراس کلون بستک به خلنو و همچنین بزرگترین خط الراس استان خراسان بینالود به شیرباد

• دوچرخه کوهستان: رکابزنی‌جنگل‌ابر به علی آباد.
رکابزنی قله زشک مشهد. رکابزنی‌ دررود به فلسکه

• سنگ نوردی: دست به سنگ سفید سنگ، سنگ نوردی سوزنی ۵ انگشتی درفک

• غار نوردی

• صعود های برون مرزی

• دره نوردی

• طبیعت گردی (اکو توریست)

هم راستا با فعالیت آقایان در زمینه ی صعود های مختلف کوه نوردی، سنگ نوردی و… فعالیت های بانوان نیز در تمامی این روزها ادامه داشته و با رشد چشم گیری همراه بوده است. با فعالیت بیش از ۵۰ نفر از بانوان در این باشگاه، در طی این روزها این رشته ی ورزشی جایگاه خاص خود را در ورزش بانوان در سطح شهرستان ارتقا بخشیده است. در کنار فعالیت های کوه پیمایی، بانوان در سایر شاخه های این رشته ورزشی از جمله پیمایش خط الراس های مهم کشور، دوچرخه سواری ، سنگ نوردی، توسط بانوان گرشایی پیمایش دره ها و نیز صعود های قلل مختلف و … فعالیت گسترده ای داشته اند.

آموزش علاقه مندان به این رشته ورزشی از سطح مبتدی تا حرفه ای توسط مربیان مجرب و کارآزموده فدراسیون از جمله فعالیت های مهم این باشگاه محسوب می شود. باشگاه کوه نوردی گرشا با دارا بودن ۴ مربی در رشته های مختلف کوه نوردی هم چون کوه پیمایی، سنگ نوردی، یخ و برف، آمادگی جسمانی،نقشه خوانی، پزشکی کوهستان،جستجو ونجات و نیز دوچرخه سواری کوهستان از سطح حرفه ای بالایی در میان گروه های کوه نوردی فعال شهرستان برخوردار می باشد.